کاشت ایمپلنت

کاشت ایمپلنت

کاشت ایمپلنت دندان  امروزه خوشبختانه روبرو شدن با مسائل بی دندانی را بسیار راحت نموده است.از دست دادن یک یا چند دندان، مسئله ای است که برای بسیاری از انسان ها سخت و حتی غیرقابل تحمل میباشد، اما به دلایل متعدد احتمال مواجه شدن با عارضه ی بی دندانی وجود دارد.

کاشت IMPLANT

 

مشکلی که تا چندی پیش راهی جز استفاده از دندان های مصنوعی وجود نداشت . این دندان ها به علت شکل ظاهری و دیگر مشکلاتی که داشت، رضایت مریض را جلب نمی کرد.

 

ایمپلنتولوژی حاصل آخرین تحقیقات و تکنولوژی های روز دنیا است. قرار دادن ایمپلنت دندان در فک، درمانی نه چندان سخت است که عارضه ای در بر ندارد. کاشت ایمپلنت همان نقش دندان های اصلی را تا پایان عمر برای بیمار ایفا می کند.

از بین روش های مختلف جایگزینی ریشه دندان، کاشت ایمپلنت جایگزینی کامل محسوب می شوند، چراکه هم ریشه و هم تاج دندان را شامل می شوند.

کاشت ایمپلنت چیست ؟

کاشت ایمپلنت نوعی پایه تیتانیومی است که با سلول های بدن سازگار است .  ایمپلنت های دندانی به عنوان جایگزینی مناسب و دائمی به جای یک یا چند دندان از دست رفته به کار برده میشود .

بعد از کاشت ایمپلنت توسط دندانپزشک داخل استخوان فک، با استخوان سازی سلول های استخوان ساز در سطح ایمپلنت، استخوان فک به ایمپلنت جوش خواهد خورد . فرآیند جوش خوردن معمولا ۳ تا ۴ ماه زمان میبرد ، سپس قسمت تاج و روکش دندان ساخته شده و بر روی پایه دندان قرار خواهد گرفت.

از دست دادن حتی یک دندان تاثیر زیادی در چهره و مهم تر از آن در روحیه افراد و اعتماد به نفس افراد دارد. با استفاده از کاشت ایمپلنت می توان علاوه بر بازگرداندن توانایی جویدن طبیعی، چهره طبیعی و زیبایی لبخند را نیز به فرد میتوان بازگرداند. کاشت ایمپلنت در خانم ها از سن ۱۵ سالگی و در آقایان از سن ۱۸ سالگی امکان پذیر میباشد .

انواع ایمپلنت دندان

اولین سوال افراد نیازمند به کاشت ایمپلنت  این است که کدامیک از انواع کاشت ایمپلنت بهتر است و گاهاً مبهوت از انواع ایمپلنت های دندانی موجود در بازار ( انواع ایمپلنت کره ای، آمریکایی ، ایمپلنتیوم ، ایمپلنت سوئیسی ، ایمپلنت sic و …  ) میباشندو به همین ترتیب درمان خود را به تعویق می اندازد.

انواع ایمپلنت دندان

 

غافل از اینکه غالب ایمپلنت ها خوبند به شرط آنکه توسط دندانپزشکی که کار را می داند انجام گیرد. مهارت دندانپزشک در کاشت ایمپلنت امری بس مهم و ضروری میباشد.

چرا هزینه کاشت ایمپلنت گران است ؟

علت بالا بودن  قیمت کاشت ایمپلنت به نسبت سایر درمان های سنتی دندانپزشکی ، هزینه فیکسچر ( بخش کاشتنی انواع ایمپلنت دندانی ) و قطعات پروتزی ( اباتمنت اصلی و بعضا موقت، آنالوگ، پیچ اباتمنت ) و… که به هزینه لابراتواری چند برابری پروتز ( روکش ایمپلنت ) نسبت به روش های دیگر مانند روکش های دندان اضافه میکند .

کاشت ایمپلنت دندا ن شامل هزینه های   فیکسچر +  قطعات پروتزی و هزینه ی لابراتوار میباشد. (  قیمت ایمپلنت کامل)

چنانچه تنها یک دندان از دست رفته باشد :

کاشت ایمپلنت دندان جلو :

چنانچه تنها یک دندان از دست رفته باشد :

برای پر کردن فضای یک دندان ، روشی به نام بریج (پل) به کار برده میشود در این درمان، نیاز به تراشیدن دندان های مجاور ناحیه بی دندانی برای جایگزینی دندان میباشد. تنها مشکل و نقطه ضعف این روش آسیب رساندن به دندام های مجاور میباشد  که منجر به پوسیدگی آنها نیز می شود. علاوه بر آن به علت تحریک نشدن استخوان، استحوان ها به تدریج تحلیل میروند .

این در حالی است که کاشت ایمپلنت نه تنها به دندان های مجاور آسیب و ضربه ای وارد نمیکند، بلکه کاشت ایمپلنت به دلیل تحریک استخوان ناحیه بی دندانی مانع از تحلیل استخوان های دندان خواهد شد . هزینه کاشت ایمپلنت دندان جلو معادل قیمت ایمپلنت هر دندان دیگر می باشد و تفاوتی مابین آنها نیست .

چنانچه چند دندان از دست رفته باشد:

برای پر کردن این ناحیه بی دندانی، از پروتز متحرک معمولا استفاده می شود. پروتزهای متحرک با قلاب دور دندان قرار می گیرند. در این نوع درمان با وجود اینکه نیازی به تراشیدن دندان های مجاور نیست ولی سنگینی و فشار پایه ها به دندان های پایه منجر به لق شدن دندان های مجاور و در نهایت پوسیدگی دندان ها خواهد شد.

در این رابطه نیز می توان با کاشت ایمپلنت، علاوه بر حفظ زیبایی ظاهری، مانع آسیب رسیدن به دندان های سالم و استخوان فک شد.

آیا کاشت ایمپلنت پس می زند ؟

خیر، کاشت ایمپلنت بر خلاف پیوندهای دیگر ( قلب ،کلیه، ریه و… ) پس نمی زند چرا که تیتانیوم فلزی است که با محیط بدن کاملا سازگاری دارد.

اما علل از دست دادن ایمپلنت شامل عواملی است همچون :

جراحی نادرست

تروما ( آسیب و ضربه ) به ایمپلنت دندانی بلافاصله پس از جراحی

پروتز نامناسب و پخش نادرست نیرو

از همه مهمتر، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان توسط بیمار

مزایای ایمپلنت دندانی

در عین بالا بودن هزینه درمان ، مزایایی همچون راحتی، مقاومت بالا، کاربردی بودن، بازگرداندن توانایی جویدن طبیعی و زیبایی فوق العاده ، موجب می‌شود تا رضایت خاطر بیماران نسبت به بریج های ثابت یا پرتز متحرک افزایش پیدا کند. در صورت رعایت کامل بهداشت، این دندان ها دائمی (Lifetime) خواهند بود.

مزایای ایمپلنت دندانی

 

با درمان ایمپلنت، دندان های دیگر قربانی جایگزینی دندان های دیگر نخواهد شد.

پایه ایمپلنت مانند ریشه دندان داخل استخوان قرار میگیرد و استخوان فک به علت ساپورت توسط ایمپلنت تحلیل نخواهد رفت. در نتیجه فرم صورت، کمتر دستخوش تغییرات ناشی از دست دادن دندان می شود.

معمولا طول عمر ایمپلنت دندان از سایر درمان های جایگزین طولانی تر است و در صورت از دست رفتن ایمپلنت، امکان جایگزینی مجدد نیز وجود دارد.

مضرات ، معایب ، مشکلات و عوارض ایمپلنت دندانی:

معایب و مشکلات ایمپلنت میتواند قیمت آن باشد. هزینه ایمپلنت دندان نسبت به درمان های دیگر برای جایگزین کردن دندان مانند پروتز ثابت یا پرتز متحرک بیشتر میباشد.

علاوه بر قیمت کاشت ایمپلنت ، زمانبر بودن درمان کاشت ایمپلنت نیز از معایب دیگر ایمپلنت های دندانی است. زمانی حداقل بین ۴ تا ۹ ماه برای این درمان نیاز است. (مدت زمان ایمپلنت دندان )

از جمله مضرات کاشت ایمپلنت این است که یک جراحی بوده و ریسک های مربوط به جراحی را دارا میباشد، از جمله این ریسک ها می توان به احتمال عفونت و شکست درمان یا  از دست رفتن ایمپلنت دندان اشاره کرد که در این مورد نیاز به جایگزینی مجدد آن میباشد.

کاشت ایمپلنت به معاینات دوره ای توسط دندانپزشک نیاز دارد .

https://beautyhealthplanet.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *